Najstarszy dom aukcyjny w Polsce zaprasza do kolejnej licytacji.
25 września w DESA Unicum w Warszawie odbędzie się aukcja „Sztuka Współczesna. Nowe pokolenie po 1989”. Dzieła zapierają dech
w piersiach.

To w DESA Unicum padł rekord za dzieło sztuki współczesnej sprzedane na aukcji w Polsce: 2 015 500 zł za obraz „liczony” Romana Opałki! Desa Unicum odnotowała też absolutny rekord- 3 683 000 zł za „Zabicie Wapowskiego” pędzla Jana Matejki. Jest to najdrożej sprzedane dzieło sztuki na polskim rynku aukcyjnym.Przed nami kolejna okazja do zainwestowania w prace, których wartość będzie systematycznie rosła. Na aukcję „Sztuka Współczesna. Nowe pokolenie po 1989 r.” wystawiono
49 obrazów. Rozpiętość szacowanych cen? Od 1500 zł do nawet 200 tys. zł.
Artyści, których płótna będzie można nabyć to m.in.
Paweł Jarodzki – używa materiałów z recyclingu, posługuje się szablonami, miesza motywy jarmarczne z klasykami modernizmu, tworząc obrazy-przedmioty nieograniczone ramami, o matowej powierzchni, wyszukanej kolorystyce i przemyślanej kompozycji podkreślającej dwuwymiarowość i otwartość.


Agnieszka Sandomierz – od początku ważnym tematem jej prac był człowiek; jego cielesność, erotyzm, emocje, a także sytuacje codzienne i intymne. Z czasem malowała coraz więcej autoportretów, dosłownych i zawoalowanych. W zamierzeniu artystki jej sztuka pełni funkcję pamiętnika, do którego trafia zapis sytuacji i emocji zarówno szczególnych i ważnych, jak i tych codziennych. Nową tematykę do jej malarstwa wprowadziło ostatnio doświadczenie macierzyństwa.
Marcin Maciejowski La Valletta, Malta – to jeden z najważniejszych malarzy komentujących lata rodzimej transformacji, dla którego pozorowane zwycięstwo neoliberalnej propagandy sukcesu jest tak samo nieistotne, jak pogłębiające się nierówności społeczne i miałkość konsumpcjonizmu. W efekcie tworzy spójną koncepcję estetyczną, pełną wyszukanego cynizmu i zjadliwej ironii, niepozbawioną poczucia humoru rodem z „Latającego Cyrku Monty’ego Pytona”.

Olaf Brzeski
Bez tytułu [Byk], z serii Czarne charaktery
Pracę dyplomową z rzeźby obronił w 2000 roku w pracowni prof. Leona Podsiadłego. Brzeski eksperymentuje z materiałami, bada możliwości i ograniczenia medium rzeźbiarskiej. Interesują go trwałość, skala i relacje przestrzenne, w jakich uczestniczą jego dzieła. Swoje prace pokazywał na wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą, ostatnio w Instytucie Polskim w Berlinie.
Alex Urban – Moczyk, 2009 r.
– Wyjęte z mojej pamięci echa snów, wspomnień i fantazji są melanżem tego, co różowe, słodkie i pluszowe z irracjonalnym, ale nie tylko, strachem i złowrogością. Kiedy byłam dzieckiem, moja świadomość przypominała gabinet osobliwości, z latami jednak nic się nie zmieniło, a wy obrażone strachy nabrały realnych kształtów” (Alex Urban).

Szlaga – Kill Your Idol 2, 2010 r.
Pracował w londyńskiej White Cube Gallery jako asystent Tracey Emin. Zajmuje się malarstwem; obecnie jest asystentem Wojciecha Łazarczyka na macierzystej uczelni. Jego wystawy indywidualne odbyły się w najważniejszych instytucjach kultury w Warszawie, a także w Detroit, Hadze i Pekinie.

Zbigniew Rogalski  London praca pochodzi z 2014 roku.
Obrazy z tego cyklu artysta tytułował nazwami miast. Koncentrował się na doskonaleniu motywu wizualnego zaburzenia w obrazie. Umieszczone gdzieś pomiędzy abstrakcją a cyfrowymi zniekształceniami, obrazy łączą cechy malarza hiperrealisty z pozornie nieuporządkowaną, nieskrępowaną wyobraźnią. Obrazy zostały namalowane tak, by wyglądały na „wycięte” w płótnie niczym w kartce papieru. Spod „nacięć” przenika gra cieni i świateł.

 

AUKCJA Sztuka Współczesna. Nowe pokolenie po 1989
25 września 2018, godz. 19:00
DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here