Ścienny pisuar kojarzy się z publiczną toaletą i zbędnym luksusem. Błąd! Można go zainstalować w domu, a ten wykonany przez Clarka Sorensena będzie niezwykłą ozdobą. 59-letni artysta tworzy w swoim studiu w San Francisco prawdziwe dzieła sztuki. Jego pisuary i umywalki w kształcie kwiatów znaleźć można nie tylko w USA, ale Danii, Holandii, Włoszech, Rosji, w Korei Południowej
i na Bermudach.

Ceramiczne pisuary wykonywane są ręcznie, a cały proces trwa od 5 do 8 miesięcy! Sorensen nie używa gotowych form. Woli przez wiele tygodni dodawać kolejne gliniane elementy, zanim całość będzie gotowa do wyschnięcia. Po kilku miesiącach artysta dwukrotnie wypala swoje rzeźby w temperaturze dochodzącej do 1280 stopni C, co zwiększa ich trwałość, wydobywa kolor i blask szkliwa. Mimo to co jakiś czas wyjęty z pieca pisuar pęka, a Sorensen musi wszystko zaczynać od nowa. Nic dziwnego, że ceny jego kwiecistych pisuarów dochodzą do 20 tys. dolarów za sztukę!

A zaczęło się zupełnie niewinnie. Sorensen projektował kostiumy, ilustracje i gry wideo. To on do wirtualnego świata wprowadził lalkę Barbie uprawiającą gimnastykę. W 2002 r. upomniała się o niego… sama natura. Korzystając z męskiej toalety, Sorensen zdał sobie sprawę z potencjału tkwiącego w porcelanowym pisuarze. Wpadł na pomysł przekształcenia tak przyziemnego przedmiotu w obiekt sztuki.
– Większość ludzi myśli, że pisuar jest brzydki lub brudny, a on jest idealnym obiektem do upiększenia.Moje prace odzwierciedlają moje zainteresowanie łączeniem piękna z funkcją. Przekształcanie szpetnego pisuaru w pełen wdzięku obiekt, taki jak kwiat, czy muszla jest wspaniałym doświadczeniem. Problem jest tylko taki, że popyt przewyższa podaż – mówił Clark Sorensen w jednym z wywiadów. A chodziło o to, że niemal równocześnie robił dwa pisuary dla majętnego klienta w Dubaju i całkowicie przerabiał pękniety pisuar w kształcie żółwia, dla klienta z Nowego Jorku.

Każdy jego pisuar czy umywalka są niepowtarzalne. Sikanie do zielonego Venus Fly Trap- tylko na pozór wygląda na niebezpieczne. Zestaw kolców tego pisuaru wykonano na szczęście z gumy silikonowej. Wielkim powodzeniem cieszą się pisuary w kształcie lotosu za 9,5 tys. dolarów oraz porcelanowe umywalki-muszle i w kształcie anturium. Takie kolorowe dodatki ożywią nawet najbardziej nudną łazienkę.
Idealnie podsumował to w internecie jeden z klientów Sorensena: ” Jego pisuary kwiatowe pozwalają na niewysłowioną przyjemność z zapylania koszyczka za pomocą własnych mikcji”.

VK

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here