Czy wiesz, że wiekowy instrument muzyczny może być inwestycją, nie gorszą niż lokowanie środków w złocie czy w dziełach sztuki?

– Obejrzyjcie mojego „najnowszego” Stradivariusa – mawiają milionerzy w filmach. I oczywiście chodzi wyłącznie o podziwianie, bo skrzypiec wykonanych przez mistrza z Cremony się nie dotyka, nie mówiąc już o grze… Skrzypce z warsztatów AntoniaStradivariego czy GiuseppeGuarneriego czyli pochodzące z tzw. złotego okresu italskiego lutnictwa (ok. 1650-1750), jeśli są w dobrym stanie, potrafią kosztować znaczne powyżej 1 miliona euro!

Dotychczasowy rekord należy do skrzypiec Guarneriego z 1741 roku, sprzedanych za… 16 milionów dolarów choć znawcy tematu twierdzą, że poprzeczka pójdzie w górę, gdy ktoś zdecyduje się na zakup skrzypiec Stradivariego (określanych mianem Mesjasz) z 1716 roku. Wycenione zostały na 20 milionów dolarów.

Oczywiście, można kupić Stadivariusa taniej – w 2005 roku w domu aukcyjnym Christie’s pewien egzemplarz „poszedł” za skromną sumę 2 milionów dolarów i to jest – jakby to powiedzieć? – rozsądna cena. Taka, która daje dużą szansę na spory zysk przy odsprzedaży.

Ba, nawet instrumenty, wyprodukowane w Polsce w XVII wieku w warsztatach MarcinaGroblicza czy BaltazaraDankwarta stanowią obiekt pożądania dla kolekcjonerów. A Ci, którzy chcą zarabiać na instrumentach, ale nie są w stanie nabyć swojego pierwszego Stadivariusa, mogą zainteresować się rynkiem gitar elektrycznych. Okazuje się, że w USA to jest już całkiem spory biznes. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się sztuki, powstałe u zarania rock and rolla, a więc pod koniec lat 50. i w latach 60. Cena FenderaTelecastera w dobrym stanie potrafi przekroczyć 20 tysięcy dolarów. No, chyba, że grał na gitarze sam JimmyPage – wtedy na pewno suma ta będzie większa.

Eksperci jednak twierdzą, że inwestowanie w gitary to na razie bardziej hobby niż poważny biznes – Stradivari więc może spać spokojnie snem wiecznym: jego skrzypce jeszcze długo będą o wiele lepszą inwestycją.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here