Wiosna tuż tuż- sezon na budowy i remonty uważamy za otwarty. Masz działkę i zastanawiasz się nad projektem wymarzonego gniazdka? Postaw na DomZgliny i słomy. To nie lepianka ani skansen, ale… ekologiczne i trwałe domy przyszłości. Prawdziwy raj dla alergików.
Chociaż w USA, Australii czy Szwecji technologiaStrawbale jest dobrze znana, u nas wciąż do „glinianek” podchodzimy z rezerwą. A jeśli nawet chcemy taki dom mieć, trudno znaleźć w Polsce wykonawcę. Nam się udało❗ Firma Naturalne Budownictwo z Lublina projektuje i buduje zdrowe domy. – Budowa nie różni się specjalnie od tradycyjnej metody. Robimy fundamenty, konstrukcję drewnianą później pokrycie a następnie wypełniamy je kostkami słomy. Na to montujemy płyty z włókien drzewnych Steico CEE / Ekologiczne budownictwo energooszczędne, które zabezpieczają słomę przed warunkami atmosferycznymi – mówi nam inżynier PiotrSoboń, właściciel firmy Naturalne Budownictwo, zrzeszony w OSBN – Ogólnopolskie Stowarzyszenie Budownictwa Naturalnego
PLUSY? odczuwamy gdy tylko „cztery ściany” są gotowe:
✅glina doskonale akumuluje ciepło oraz szybko wchłania i oddaje wilgoć. Dlatego w takich domach zawsze panuje przyjazna dla organizmu wilgotność powietrza
✅glina ma właściwości antystatyczne czyli… ogranicza powstawanie kurzu we wnętrzach.
✅słoma jest świetnym materiałem izolacyjnym (współczynnik przewodzenia ciepła oscyluje w okolicy 0,04 W/mK, czyli na poziomie tradycyjnych materiałów, takich jak styropian czy wełna mineralna)
✅materiały do budowy są tańsze od tradycyjnych. Cena domu z gliny to około 2500 zł -3000 za m2 w stanie deweloperskim.
✅glina tłumi hałas i umożliwia magazynowanie ciepła. Dzięki temu w zimie dom dostarcza przyjemne ciepło, a w lecie potrzebny chłód.
✅ tego typu budynki przetrwały kilkaset lat i wciąż są w dobrym stanie. Wyschnięta glina kamienieje, dlatego ściany są bardzo twarde.
#MINUSY?? Zaledwie kilka:
✖trzeba dokładnie zabezpieczyć słomę przed wilgocią
✖ gliniane ściany są nieznacznie grubsze (od 50 do 60 cm), co zwiększa o kilka m² (w porównaniu do innych technologii) powierzchnię zabudowy domu. Tak więc jeśli chcesz mieć duży dom, musisz mieć odpowiednio większą działkę.
✖niektóre banki i ubezpieczyciele z pewną rezerwą podchodzą do tego typu inwestycji.